Konferencja

Konferencja

Tworzenie lokalnych systemów ochrony dzieci przed krzywdzeniem – Standard Ochrony Małoletnich

27 listopada
09:30 – 13.00

Przystanek Otwartej Kultury Kazimierz
ul. Główna 19, 41 – 215 Sosnowiec

W imieniu Stowarzyszenia Moc Wsparcia serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji podsumowującej realizację projektu pt. Dziecko w Centrum – tworzenie lokalnych systemów ochrony dzieci przed krzywdzeniem finansowanego z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Jednym z głównych z celów projektu było wdrożenie na terenie wybranych gmin województwa śląskiego Standardów Ochrony Dzieci. We współpracy z dwudziestoma dwoma lokalnymi samorządami zrealizowaliśmy innowacyjne i kompleksowe działania, które pomogły stworzyć bezpieczne  i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci.  W efekcie projektu w ponad 600 placówkach na terenie województwa wdrożono Standardy Ochrony Dzieci.

W obecnym porządku prawnym każda instytucja mająca kontakt z dzieckiem  (m. in. organizatorzy działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej, rozwijającej zainteresowania dzieci)  jest zobligowana wdrożyć Standardy Ochrony Dzieci (termin ustawowy Standardy Ochrony Małoletnich).  Obowiązek ten wynika z przepisów, które zostały dodane do ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, która po nowelizacji otrzyma nowy tytuł: ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.

Samorządy biorące udział w projekcie wyprzedziły rozwiązania ustawowe, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym i dobrowolnie wdrażały Standardy jako symbol jakości ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Podczas konferencji zostaną  przedstawione efekty naszego projektu,  w tym dobre praktyki w zakresie wdrażania Standardów. 

 

Organizacja

Konferencja odbędzie się w budynku Przystanku Otwartej Kultury “Kazimierz”. Wejście od strony sklepu Rossmann.

Wokół budynku znajdują się bezpłatne miejsca parkingowe – można skorzystać również z parkingu przy sklepie Biedronka.

W przypadku poruszania się komunikacją miejską w wyszukiwarce:(https://rj.metropoliaztm.pl/mapa/)
należy podać przystanek docelowy: “Kazimierz Górniczy Kopalnia”.

 

odbiorcy

Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli placówek oświatowych, instytucji samorządowych, organizacji pozarządowych oraz innych instytucji działających na rzecz dzieci zobowiązanych do przyjęcia Standardu Ochrony Małoletnich.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Konferencja organizowana w ramach projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Harmonogram

}

08:30 – 09:30

Rejestracja uczestników

}

09:30 – 09:45

Otwarcie konferencji

Przywitanie gości, przedstawienie założeń konferencji 

}

09:45 - 10.15

Wykład wprowadzający

Co nowego w przepisach prawa dotyczących ochrony dzieci

Katarzyna Katana

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

}

10:15 - 10.30

Pytania z sali

10.30 - 11.00

Przerwa kawowa

}

11:00 - 11:30

Wykład

Podumowanie realizacji projektu Dziecko w Centrum

dr Aleksander Mańka

Stowarzyszenie Moc Wsparcia

}

11:30 - 12.30

Wykład

Jak wdrażać Standardy Ochrony Małoletnich – dobre praktyki z realizacji projektu

Adrian Drdzeń

Stowarzyszenie Moc Wsparcia

}

12:30 - 12:45

Zakończenie konferencji 

Prelegenci

Katarzyna Katana

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

radczyni prawna, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestniczka wymiany studenckiej na Uniwersytecie Maltańskim, absolwentka Szkoły Prawa Ukraińskiego OKSPO UJ oraz krajowych i zagranicznych szkoleń, m.in. UN Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women (CEDAW) & International Women’s Human Rights Advocacy, Advocacy School on Gender and Politics ODHiR, programu szkoleniowego (2020-2022) Women’s Human Rights Training Institute, prelegentka konferencji TedX, laureatka plebiscytu Forbes Women in Law 2022. Pracuje w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, gdzie swoją wiedzą prawną wspiera działania rzecznicze oraz program Standardy Ochrony Dzieci.

Adrian Drdzeń

Stowarzyszenie Moc Wsparcia

psycholog, pedagog, trener treningu interpersonalnego rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Certyfikowany superwizor IPZ PTP. Certyfikowany Superwizor Pracy Socjalnej. Praktyk pracujący w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach – w procesie certyfikacji w PSTTSR, Ambasador metody Kids’ Skills w Polsce. Terapeuta w Centrum Pomocy Dzieciom. Rekomendowany trener w zakresie rozpoznawania i interwencji w przypadku krzywdzenia dzieci; Certyfikowany Specjalista w Zakresie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (Certyfikat PARPA); certyfikowany ekspert Treningu Relacji Przywiązaniowej (TRP). Współautor innowacyjnej metodyki profilaktycznej Kraina Świetlików. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, warsztatów, treningów.

Aleksander Mańka

Stowarzyszenie Moc Wsparcia

dr n. humanistycznych, wykładowca akademicki, pedagog specjalny, psychoterapeuta, trener grupowy. Praktyk w zakresie interwencji kryzysowej i wsparcia osób doświadczających przemocy w rodzinie.  Główny superwizor i metodyk w programie „Kraina Świetlików”  – autor głównej przypowieści/matrycy programu.

Partnerzy konferencji

Konferencja rozpoczyna się za

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

Miejsce konferencji

Stowarzyszenie
Moc Wsparcia

DZIELIMY SIĘ MOCĄ poprzez wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie zdrowia psychicznego. Jesteśmy organizacją pozarządową, która od kilkunastu lat niesie wsparcie dzieciom, które doświadczyły trudnych zdarzeń, w tym związanych z traumą, krzywdzeniem, wykorzystaniem seksualnym.

Dokumenty
Kontakt

ul. Główna 19, 41-215 Sosnowiec

kontakt@moc-wsparcia.pl

794 130 272

ING Bank Śląski

37 1050 1360 1000 0023 6850 9812